دوشنبه, 27 آذر 1396 - 07:47 ب.ظ
وب سایت غیر رسمی هواداران باران کوثری
به‌روز شده در : پنجشنبه, 13 آبان 1395 - 04:49 ب.ظ

افشین هاشمی: از همکاری با باران کوثری در «آزمایشگاه» بسیار لذت بردم

نويسنده : گروه تحریریه سه شنبه, 6 تیر 1391 3 نظر [ 2502 ] بازدید
0
0
0

افشین هاشمی: از همکاری با باران کوثری در «آزمایشگاه» بسیار لذت بردم

در ادامه، مصاحبه ای را خواهید خواند از قول افشین هاشمی که در رابطه با فیلم «آزمایشگاه» و تجربه همکاری با گروه بازیگری و کارگردانی این فیلم سینمایی صحبت می کند ؛ اوج این مصاحبه به زمانی باز می گردد... 0 out of 5 based on 0 ratings.
» صفحه نخست » اخبار باران کوثری
A-
A+
ارسال برای دوستان
چاپ
کد خبر : 1564http://www.actressbaran.com/index/post_1564/ : لینک خبر
افشین هاشمی: از همکاری با باران کوثری در «آزمایشگاه» بسیار لذت بردم

در ادامه، مصاحبه ای را خواهید خواند از قول افشین هاشمی که در رابطه با فیلم «آزمایشگاه» و تجربه همکاری با گروه بازیگری و کارگردانی این فیلم سینمایی صحبت می کند ؛ اوج این مصاحبه به زمانی باز می گردد...


در ادامه، مصاحبه ای را خواهید خواند از قول افشین هاشمی که در رابطه با فیلم «آزمایشگاه» و تجربه همکاری با گروه بازیگری و کارگردانی این فیلم سینمایی صحبت می کند ؛ اوج این مصاحبه به زمانی باز می گردد که هاشمی به تعریف و تمجید از باران پرداخته و بازی در کنار او را بسیار لذت بخش عنوان می کند. 


اغلب بازیگران «آزمایشگاه» از جمله شما، شبنم مقدمی، فرزین محدث، رضا بهبودی و هدایت هاشمی ریشه‌های تئاتری دارند.در این باره بگویید.


 


«آزمایشگاه» نیاز به بازیگرانی داشت که این جنس کار را آن طور که کارگردان می‌خواهد بازی کنند و اینکه بازیگر سینما باشند یا تئاتر، مهم نبود. بازیگر باید بازی بلد باشد و آنچه فیلمنامه از او می‌خواهد را اجرا کند، نه آنچه که خودش می‌پسندد!


 


در کنار اغلب بازیگران این کار که سبقه تئاتر دارند، حضور باران کوثری که دست پرورده سینماست، نوعی کنتراست ایجاد می‌کند بین او و بازیگران تئاتری.


 


این مرزبندیِ شما درباره بازیگران را قبول ندارم. بازیگر باید بازیگر باشد. می‌تواند بازیگر سینما باشد و خوب بازی کند یا بازیگر تئاتر باشد و بد بازی کند. ما بازیگر خوب و بد داریم و این مساله ربطی به این ندارد که بازیگری از تئاتر آمده باشد یا از سینما.


 


اما من فکر می‌کنم در نماهای روبرویی که مابین باران کوثری و بازیگران تئاتری مثل شما یا هدایت هاشمی وجود دارد، صحنه کاملا در اختیار بازیگران تئاتری است.


 


چقدر بد است اگر صحنه مال من باشد! قاعدتاً در یک فصل مشترک فیلم، اصل این است که لحظات آن سکانس، از آنِ هر دو بازیگر باشد. اصلاً بدون بده بستان که بازی شکل نمی گیرد.


 


ولی به نظر می‌رسد که در سکانسهای مشترک شما و باران کوثری، مخاطب به لحاظ احساسی با شخصیت شما ارتباط بیشتری برقرار می‌کند.


 


یک بخش این مساله شاید برآمده از نیاز فیلمنامه باشد، یعنی ممکن است که شرایط فیلمنامه ایجاب کند که در یک صحنه مشترک، یکی از دو شخصیت، بار احساسی بیشتری بر دوش داشته باشد.فارغ از این بحث، خودم به عنوان عضوی از این کار، از همکاری با باران کوثری بسیار لذت بردم.


 


فیلمبرداری این کار حدودا چقدر زمان برد؟


 


حدودا 45 روز درگیر فیلمبرداری بودیم.


 


با توجه به اینکه «آزمایشگاه» کار پربازیگری است، این همکاری یک ماه و نیمه با تعداد قابل ملاحظه ای از بازیگران را چطور دیدید؟


 


یکی از لذت بخش ترین قسمت‌های این کار، همکاری با کسانی بود که محبت بین شان جاری بود و خیلی خوب جنس کار را درک کرده بودند.
همکاری، یعنی همین که یک گروه بتوانند خیلی خوب با هم کار کنند. بازیِ خوب هم در گروی همکاری خوب است. وقتی همکارانی داری که فضای صحنه را درک کرده‌اند، بی‌تردید شما هم در ایجاد ارتباط با آن فضا راحتتر خواهی بود.


 


«آزمایشگاه» به لحاظ داستانی بیش از حد قابل پیش بینی است و کاملا منطبق بر کهن الگوهای داستانی ایران زمین و از جمله «هزار و یک شب» پیش می‌رود. آیا این قابل پیش بینی بودن را یک ضعف می‌دانید یا قوت؟


 


خیلی ارتباط «آزمایشگاه» با «هزار و یک شب» را نفهمیدم و قابل پیش بینی بودن هردو را!


 


ارتباط «آزمایشگاه» و داستانهایی که در «هزار و یک شب» آمده آن است که در هر دو، تقریبا مخاطب از ابتدای داستان می‌داند که نبرد مابین آدم بد و آدم خوب داستان، در نهایت با پیروزی آدم خوب به پایان می‌رسد و از این لحاظ با یک پایان قابل پیش بینی روبروییم.در یک نگاهِ کلی، بیشتر ملودرام ها یا کمدی/رمانتیک ها، پایانی خوش یا قابل پیشی بینی دارند و اهمیت بیشتر آنها، در چگونگیِ داستان گفتن است. در داستان‌های «هزار و یک شب» هم به گمانم، اصلاً تعلیق و ندانستنِ پایان است که باعث می‌شود مخاطب داستان را دنبال کند. کسی که می‌گوید داستانهای «هزار و یک شب» تعلیق ندارد، شاید این داستانها را نخوانده!


 


به نکته درستی اشاره کردید. داستانهای «هزار و یک شب» علیرغم پایان بندی قابل پیش بینی شان، مملو هستند از تعلیقهای پی در پی، اما با این حال به لحاظ ایجاد تعلیق، «آزمایشگاه» درام پرتعلیقی نیست و همه چیز بیش از حد سرراست پیش می‌رود و به هر حال جنس قصه «آزمایشگاه» خیلی پیچیده نیست. یک فیلم ساده و سرراست است که می‌خواهد داستانی ساده را با شکل ویژه خودش روایت کند.


 


آیا اینکه کارگردانی مثل حمید امجد وقتی به سراغ سینما می‌آید و یک داستان ساده و سرراست را برای کار اولش انتخاب می‌کند، نتیجه ممیزیهای سفت و سختی نیست که تاب تحمل درامهای اجتماعی صریح را ندارند؟!


 


این را من نمی دانم. این ممیزان هستند که باید به این پرسش پاسخ بدهند!


 


به عنوان کسی که سابقه آشنایی طولانی مدتی با حمید امجد داشته اید، می‌توانید بگویید که آیا «آزمایشگاه»، اولین گزینه ای بود که او برای حضور در سینما مدنظر داشت؟


 


تا آنجا که من می‌دانم، فیلمنامه ها و گزینه‌های دیگری هم وجود داشت که هیچ کدام به نتیجه نرسید و در نهایت، «آزمایشگاه» به انجام رسید.


 


موسیقی متن در «آزمایشگاه» جای ویژه ای دارد. به خصوص که تنظیم موسیقی به صورت کلاسیک صورت گرفته و «آزمایشگاه» را به کمدی/موزیکالهای کلاسیک شبیه کرده، انگار تنظیم موسیقی متن به شیوه کلاسیک ادای دینی بوده به کمدی/موزیکالهای برتر تاریخ سینما.


 


موسیقی فیلم بیشتر به شکل و نیاز فیلم بستگی دارد. موسیقی متن از جمله مواردی است که در گفتگوی مابین کارگردان و آهنگساز اثر به نتیجه می‌رسد. در مورد «آزمایشگاه» هم تصورم این است که برای ساخت موسیقی این فیلم، تعاملی بین حمید امجد و فردین خلعتبری وجود داشته که نتیجه اش همین موسیقی ای است که روی فیلم می‌شنویم.


 


منبع: قدس آنلاین

 • United States ناشناس :
  گزارش
  پاسخ
  0
  0
  چهارشنبه, 7 تیر 1391 - 06:40 ق.ظ
  ناشناس

  درود شما بازیگر خیلی خوبی هستی آقای هاشمی اما بایدم لذت ببری یه بازیگر فوق العاده و یه یه آدم فوق العاده من که حالا حالاها باید صبر کنم تا ببینمش فقط

ارسال نظر جدید
ورود به حساب کاربری
:: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی کاربر لطفا مدیران را اطلاع دهید .
:: استفاده از کلمات رکيک، توهين به سايرين و استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نمي باشد !
:: در صورت استفاده از کلمات رکیک و گزارش آن توسط کاربران دسترسی شما به سایت قطع خواهد شد !
کد امنیتی بازنگری تصویر
لطفا متن تصویر رو به روی کد امنیتی را در فیلد کد امنیتی وارد نمایید .